CROSS COUNTRY REGIONALS RESULTS, 2018 (176 finishers)
OPEN WOMEN
Place Name Age City Affiliation Time
5 Jane Ricardi 29 Wenatchee, WA Club Northwest A 22:42
6 Moira O'Connor-Lenth 23 Seattle, WA Club Northwest A 22:44
7 Ashley Nichols 26 Seattle, WA Club Northwest A 22:49
8 Alison Mandi 35 Kirkland, WA Club Northwest A 22:55
10 Olivia Hill 25 Seattle, WA Club Northwest A 23:42
13 Mary Kate Anselmini 25 Seattle, WA Club Northwest A 23:56
15 Rachel Leftwich 26 Seattle, WA Club Northwest A 24:08
17 Annie Reed 27 Seattle, WA Club Northwest B 24:23
18 Taylor Ffitch 28 Seattle, WA Club Northwest A 24:28
22 Linda Huyck 46 Olympia, WA Club NW 40s 24:45
24 Caitlin McIlwain 22 Seattle, WA Club Northwest A 24:53
26 Julia Reade 38 Seattle, WA Club Northwest B 25:19
28 Natalie Smith 24 Seattle, WA Club Northwest B 25:30
29 Veronica Ewers 24 Seattle, WA Club Northwest B 25:33
33 Amber McCulloch 38 Seattle, WA Club Northwest 26:07
35 Bethany Freeburg 29 Sammamish, WA Club Northwest B 26:20
36 Danielle Henty 40 Seattle, WA Club NW 40s 26:24
40 Kristen Mossman 55 Seattle, WA Club NW 50s 26:56
43 Gail Hall 58 Seattle, WA Club NW 50s 27:24
49 Andie Roff 40 Seattle, WA Club NW 40s NT
50 Deborah Fletcher 48 Seattle, WA Club NW 40s NT
52 Kelly Kruell 59 Portland, OR Club NW 50s NT
53 Michell Gill 47 Seattle, WA Club NW 50s NT
Teams 
1 Club Northwest A 25 pts
2 Bellingham Distance Project 40 pts
3 Seattle Running Club 87 pts
4 Oiselle Running Club 113 pts
OPEN MEN
Place Name Age City Affiliation Time
3 Jonathan Lafler 28 Seattle, WA Club Northwest A 25:22
5 Conner Peloquin 26 Seattle, WA Club Northwest A 25:28
6 Peter Kesting 22 Seattle, WA Club Northwest A 25:29
14 Robert Baraldi 24 Seattle, WA Club Northwest A 26:13
15 Mark Mandi 35 Kirkland, WA Club Northwest A 26:19
18 Tyler Van Dooren 28 Seattle, WA Club Northwest A 26:28
17 Chris Reed 30 Seattle, WA Club Northwest A 26:38
18 Geoffrey Njonjo 37 Mill Creek, WA Club Northwest B 26:44
21 Jamin King 29 Seattle, WA Club Northwest B 26:56
22 Robert Scanlon 24 Bremerton, WA Club Northwest B 27:10
24 John Christian 29 Seattle, WA Club Northwest B 27:14
26 Mark DeLuca 24 Seattle, WA Club Northwest B 27:17
32 Christopher Short 25 Seattle, WA Club Northwest B 27:34
41 Spencer Walsh 35 Seattle, WA Club Northwest C 28:05
42 Sheridan Grant 26 Seattle, WA Club Northwest C 28:14
45 Luke Martin 27 Federal Way Club Northwest C 28:20
50 Kevin Hansen 35 Lk. Forest Park Club Northwest C 28:37
52 Tahoma Doyon 34 Seattle, WA Club Northwest C 28:41
57 Chris Fisher 34 Seattle, WA Club Northwest C 28:56
60 Mitch Rees-Jones 22 Seattle, WA Club Northwest 29:01
61 Nick DeJarlais 19 Seattle, WA Club Northwest 29:13
63 Dylan Kent 30 Seattle, WA Club Northwest C 29:19
64 Sean Haffey 31 Bellevue, WA Club Northwest D 29:36
94 Robert Brajkovic 34 Seattle, WA Club Northwest C 33:09
99 Zane Roibertson 17 Seattle, WA Club Northwest B 33:47
100 John Renehan 27 Seattle, WA Club Northwest D 33:52
Men's Team Scores
1 Jacuzzi Boys TC                            2   4   7     8      9       (39) 30 pts
2 Club Northwest A                          3   5   6   12   13        (14)   (15)   (16) 39 pts
3 Seattle Running Club                 10   11   18   22   25   (32)   (40)   (44) 86 pts
4 Bowerman TC                              17   19   20   25   28   (42)   (46)   (48) 110 pts
5 Tacoma City Running Club         1   21   27   30   33    (41)   (43)   (45) 112 pts
6 Bellingham Distance Project   23   24   29   34   35   (36)   (37)   (38) 145 [ts
7 Guerilla Running                         18   20   24   26   27   (29) 228 pts
8 Eastside Runners                      53   55   56   57    58 239 pts
MASTERS MEN
Place Name Age City Affiliation Time
40-44
           
4 Lance Thompson 42 Seattle, WA Club Northwest 40s 28:01
5 Mark Bloudek 44 Seattle, WA Club Northwest 40s 28:40
6 Matt Rain 42 Seattle, WA Club Northwest 40s 29:39
7 David Fort 40 Seattle, WA Club Northwest 40s 30:24
9 Alan Frindell 41 Seattle, WA Club Northwest 40s 32:58
45-49
4 Nicholas Bowden 47 Seattle, WA Club Northwest 40s 28:34
5 Emmet Hogan 49 Issaquah, WA Club Northwest 40s 29:30
6 Todd Poremba 49 Seattle, WA Club Northwest 40s 29:52
7 David McCulloch 48 Seattle, WA Club Northwest 40s 30:38
50-54
1 Tony Gerbino 54 Shoreline, WA Club Northwest 50s 30:16
2 Lance Logan 54 Duvall, WA Club Northwest 50s 30:19
3 Acy Roff 54 Seattle, WA Club Northwest 50s 30:26
9 John Leo 54 Bellevue, WA Club Northwest 50s 31:58
12 Sean Messiter 52 Bellingham, WA Club Northwest 50s 33:01
14 Paul Swenson 53 Seattle, WA Club Northwest 50s 34:03
55-59
2 Tony Young 56 Mount Vernon Club Northwest 50s 29:45
3 John O'Hearn 56 Redmond, WA Club Northwest 50s 30:46
4 Joe Bisignano 58 Seattle, WA Club Northwest 50s 30:57
5 Paul Abdalla 57 Snohomish, WA Club Northwest 50s 31:05
6 Bob Brennand 57 Olympia, WA Club Northwest 50s 31:30
8 Paul Carr 55 Seattle, WA Club Northwest 50s 33:19
60-64
1 Michael Smith 60 Renton, WA Club Northwest 60s 30:29
2 Denis Villeneuve 62 Redmond, WA Club Northwest 60s 33:45
4 Claton Belmont 64 Wenatchee, WA Club Northwest 60s 34:43
5 Frederick Motteler 62 Woodinville, WA Club Northwest 60s 35:10
6 Steve Bertrand 63 Mukilteo, WA Club Northwest 60s 36:35
7 Mark Drangsholt 61 Federal Way  Seattle Running Club 38:30
8 Win Van Pelt 61 Renton, WA Seattle Running Club 39:39
65-69
1 Leslie Sharpe 68 Deming, WA Club Northwest 60s 38:11
70-74
5 James McGill 70 Seattle, WA Eastside Runners 42:33
Teams 40+
2 Club Northwest [4 times 40s team champion; Bowerman TC was 1st] 41 pts.
Teams 50+
1 Club Northwest A [perfect score] 15 pts.
Teams 60+
1 Club Northwest A [SRC 18 pts] 7 pts.
MASTERS WOMEN
Place Name Age City Affiliation Time
40-44
3 Danielle Henty 40 Seattle, WA Club Northwest 26:24
4 Andie Roff 40 Seattle, WA Club Northwest NT
45-49
1 Linda Huyck 46 Olympia, WA Club Northwest 24:45
4 Deborah Fletcher 48 Edmonds, WA Club Northwest NT
55-59
1 Kristen Mossman 55 Redmond, WA Club Northwest 26:56
2 Gail Hall 59 Bothell, WA Club Northwest 27:24
3 Kelly Kruell 59 Portland, OR Club Northwest NT
Teams 40+
1 Seattle Running Club 8 pts.
2 Club Northwest 14 pts
Teams 50+
1 Club Northwest 6 pts.