USATF Northwest Regional Cross Country Championships
WOMEN
Place Name Club Time Team Place Age Group
2 Lois Keller CNW 20:59 1 2
3 Claudia Copeland CNW 21:00 2 1
4 Rose Wetzel CNW 21:22 3 3
6 Gwen Lapham** CNW 21:25 1 1
7 Ruth Perkins CNW 21:28 4 4
11 Allison Maxson CNW 22:00 3
15 Erica McElrea ESR 22:21 1 4
16 Kristi Houk CNW 22:23 5 5
17 Lia Slemons CNW 22:37 6 5
18 Karen Steen** CNW 22:40 2 1
19 Lisa Anderberg CNW 22:45 1 6
21 Laura Mickelson CNW 23:09 2 7
22 Dyan Simon CNW 23:14 3 2
23 Meghan Lyle CNW 23:19 4 8
25 Trisha Steidl SRC 23:57 2 2
29 Regina Joyce** CNW 24:22 1 1
35 Jessica Winter CNW 24:57 5 8
37 Shelley Neal SRC 25:13 2 4
(51 finishers)
Scoring Club Northwest 21
Run Portland 43
Seattle Running Club 70
MEN
1 Joe Gray* CNW 24:03 1
2 Bennett Grimes CNW 24:08 2
3 Kyle King unatt 24:39
5 Teshome Kokobe CNW 24:47 3
6 Uli Steidl SRC 24:50 2
8 Ben Mangrum SRC 24:59 3
9 Justin Culver CNW 25:02
10 Sean Sundwall CNW 25:10 4
11 Kevin Murphy CNW 25:17 5
12 Phil Olson CNW 25:22 6
16 Brett Winegar CNW 25:41 7
17 Chad Trammell CNW 25:45 8
18 Spencer Walsh CNW-B 25:47 1
19 Ryan Prentice CNW-B 26:08 2
21 Ryan Johnson CNW-B 26:10 3
22 Lance Thompson SRC 26:16 4
24 Michael Lynes** CNW-40 26:30 1
25 Jeff Hashimoto** CNW-40 26:39 2
26 Kris Brown CNW-B 26:41 4
27 Ben Sauvage CNW-40 26:43 3
29 David McCulloch cNW-40 26:46 4
32 Jeriah Griswold CNW-B 26:49 5
36 Eric Sofen SRC 27:07 6
38 Mark Bokor CNW-B 27:17 6
39 Andrew Moroney ESR 27:16
40 Mark Donahue CNW-40 27:17 5
43 Mark Davies SRC-40 27:29 1
45 Mike Smith** CNW-50 27:37 1
46 John Collins CNW-40 27:38 6
47 Sean Messiter CNW-40B 27:41 1
48 Kurt Hartmaier CNW-B 27:47 7
50 Joe Bisignano CNW-50 27:55 2
52 John O'Hearn CNW-40B 28:05 2
53 Paul Abdalla CNW-50 28:12 3
54 Terry Kegel CNW-B 28:18 8
55 David White-Espin CNW-50 28:26 7
58 Willie Richardson CNW-B 28:39 9
64 Rick Becker CNW-50 28:56 8
65 Paul Huynh CNW-B 28:59 10
66 Ray Prentice CNW-50 29:02 9
68 Bob Brennand CNW-50 29:08 10
77 Robinson Howell CNW-50 29:55 11
78 Charles Purnell CNW-40B 29:59 3
81 Fred Motteler CNW-50 30:25 12
83 Joel Grossbard CNW-B 30:28 11
84 Craig Kenworthy CNW-40B 30:32 4
87 Jerry Zysknowsi CNW-50 31:15 13
89 Michael Allison** CNW-60 31:45 1
91 Denis Villeneuve CNW-50 32:03 14
102 Phil Welch CNW-60 33:04 2
103 Mark Drangsholt SRC-50 33:04 4
115 Jim McGill CNW-60 37:15 2
*USATF Northwest Regional Champion
**USATF Northwest Regional Masters Champion
(122 finishers)
Scoring Club Northwest 22
Seattle Running 52
CNW-B 84
Greater Bellingham 115
Snohomish Stampede 124
Guerilla Running 169
MASTERS WOMEN
1 Gwen Lapham** CNW 21:25 1
2 Karen Steen ** CNW 22:40 2
3 Dyan Simon CNW 23:14 3
5 Regina Joyce** CNW 24:22 1
11 Shelley Neal SRC 25:13 3
**Northwest Regional Masters Champion
Scoring Club Northwest 6
(40s) Eastside Runners 20
Seattle Running Club 25
50s Seattle Running 11
Club Northwest 12
MASTERS MEN
1 Michael Lynes** CNW-40 26:30 1
2 Jeff Hashimoto** CNW-40 26:39 1
3 Ben Sauvage CNW-40 26:43 2
4 David McCulloch CNW-40 26:46 3
5 Mark Donahue CNW-40 27:17 4
7 Mark Davies SRC-40 27:29 6
8 Mike Smith** CNW-50 27:37 1
9 John Collins CNW-40 27:38 7
10 Sean Messiter CNW-40B 27:41 8
11 Joe Bisignano CNW-50 27:55 2
12 John O'Hearn CNW-40B 28:05 9
13 Paul Abdalla CNW-50 28:12 3
14 David White-Espin CNW-50 28:26 4
17 Rick Becker CNW-50 28:56 6
18 Ray Prentice CNW-50B 29:02 7
19 Bob Brennand CNW-50 29:08 8
23 Robinson Howell CNW-50B 29:55 10
24 Charles Purnell CNW-40B 29:59 13
27 Fred Motteler** CNW-50B 30:25 12
28 Ian Brown CNW-40B 30:25 14
29 Craig Kenworthy CNW-40B 30:28 15
31 Jerry Zyskowski CNW-50B 31:15 17
33 Michael Allison CNW-60 31:45 1
35 Denis Villeneuve CNW-50B 32:03 18
44 Phil Welch CNW-60 33:04 4
45 Mark Drangsholt SRC-50 33:17 21
58 Jim McGill CNW-60B 37:15 10